Třezalkový olejíček

09.07.2010 08:12

Příprava:
Květy natrháme ve slunečný den a volně je naplníme do sklenice se širším hrdlem (až po hrdlo). Zalijeme to lněným nebo kvalitním olivovým olejem " Virgen Extra" ( používám Carbonel). Květy musí být ponořené. Dobře uzavřenou láhev postavíme na 14 dní (může být i déle) na sluníčko nebo na teplé místo. Jednou týdně láhev trošku protřepeme. Po čase dostane olej červenou barvu.
Potom to přefiltrujeme přes gázu nebo plátno a zbytek vylisujeme. (Můžeme to přecezené taky ještě jednou zalít dalším olejem). Olej uchováváme v tmavých sklenicích.

V lidovém léčitelství patří třezalka mezi rostliny neobyčejných léčivých hodnot. Má celou řadu krajových názvů, jako například, bylina sv. Jana, čarovník, krevníček, červený zvoneček a další. Třezalka je celkové uklidňující, zlepšuje krevní oběh a má účinky hojivé a protizánětlivé. Třezalkový olej velmi dobře hojí rány a zejména popáleniny ( taky podle mojich zkušeností i sluneční popáleniny).

Já jsem tento olej používala dětem na jakoukoliv řeznou ránu, štípnutí hmyzem nebo popáleninu a velmi se to osvědčilo. Samozřejmě, že třezalka má více léčivých hodnot.

 

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek: